
Modus LED Up/Down Wall Light 6w in Matt Black
Modus is a modern, robust wall light designed for indoor and outdoor use. Versatile and ideal for areas around the house, pathways, and entrances, this IP54-rated up/down light features two high-output LEDs (2x3W or 2x5W). Its powder-coated aluminum housing with a glass diffuser ensures durability, while the switchable color temperature (3000K, 4000K, 5000K) allows for customizable lighting. Easy installation is facilitated with the supplied terminal block and mounting plate, making Modus a stylish and practical lighting solution.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MLXM3456M, MLXM3456W |
| Product Type | Up/Down Wall Light |
| Colour | Matt Black, White |
| Length | 115mm |
| Width | 90mm |
| Height | 30mm |
| Material | Powder coated Aluminium |
| Wattage (Max) | 6w |
| Globe Type | LED |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k, 5000k |
| Lumens | 350lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 150° |
| Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP54 |
Original: $31.34
-65%$31.34
$10.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modus is a modern, robust wall light designed for indoor and outdoor use. Versatile and ideal for areas around the house, pathways, and entrances, this IP54-rated up/down light features two high-output LEDs (2x3W or 2x5W). Its powder-coated aluminum housing with a glass diffuser ensures durability, while the switchable color temperature (3000K, 4000K, 5000K) allows for customizable lighting. Easy installation is facilitated with the supplied terminal block and mounting plate, making Modus a stylish and practical lighting solution.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MLXM3456M, MLXM3456W |
| Product Type | Up/Down Wall Light |
| Colour | Matt Black, White |
| Length | 115mm |
| Width | 90mm |
| Height | 30mm |
| Material | Powder coated Aluminium |
| Wattage (Max) | 6w |
| Globe Type | LED |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k, 5000k |
| Lumens | 350lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 150° |
| Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP54 |
























