
Tivah Maxi Up/Down LED Wall Light CCT in Black Havit Lighting - HV1028T
Features:
- Large Tivah Up & Down Wall Pillar Light
- Poly Powder Coated Aluminium Black
- Matching Backing Plate
- High Output Reflector To Maximise Light
- TRI Colour
- 3000k, 4000k + 5500k
- IP Rating: IP65
- Beam Angle: 60 Degrees
- Input Voltage: 240v AC
- 3 Years Replacement Warranty
Specifications:
- Product Name: Maxi Tivah
- Material: Aluminium
- Colour: Black
- IP Rating: IP65
- Lamp Base: Built in LED
- CRI: >80
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Warranty: 3 Years Replacement
Dimension:
- Height: 250mm
- Diameter: ø75mm
- Base Diameter: ø85mm
- Base Width: 28mm
| Order Code | Colour Temperature | Lumens |
Included LED |
| HV1028T |
3000k |
2x 1080lm 2x 1140lm 2x 1200lm |
2 x 12w Built in LED |
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1028T |
| Product Type | Outdoor Up/Down Wall Light |
| Colour | Black |
| Height | 250mm |
| Diameter | ø75mm |
| Base Diameter | ø85mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 2x 12w |
| Voltage | 12v |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Temperature | CCT (3000k, 4000k, 5500k) |
| Lumens | 2160lm, 2280lm, 2400lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Warranty | 3 Years |
Original: $168.85
-65%$168.85
$59.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features:
- Large Tivah Up & Down Wall Pillar Light
- Poly Powder Coated Aluminium Black
- Matching Backing Plate
- High Output Reflector To Maximise Light
- TRI Colour
- 3000k, 4000k + 5500k
- IP Rating: IP65
- Beam Angle: 60 Degrees
- Input Voltage: 240v AC
- 3 Years Replacement Warranty
Specifications:
- Product Name: Maxi Tivah
- Material: Aluminium
- Colour: Black
- IP Rating: IP65
- Lamp Base: Built in LED
- CRI: >80
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Warranty: 3 Years Replacement
Dimension:
- Height: 250mm
- Diameter: ø75mm
- Base Diameter: ø85mm
- Base Width: 28mm
| Order Code | Colour Temperature | Lumens |
Included LED |
| HV1028T |
3000k |
2x 1080lm 2x 1140lm 2x 1200lm |
2 x 12w Built in LED |
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1028T |
| Product Type | Outdoor Up/Down Wall Light |
| Colour | Black |
| Height | 250mm |
| Diameter | ø75mm |
| Base Diameter | ø85mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 2x 12w |
| Voltage | 12v |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Temperature | CCT (3000k, 4000k, 5500k) |
| Lumens | 2160lm, 2280lm, 2400lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Warranty | 3 Years |
























