
Ashton Outdoor LED Wall Light 10w Tricolour Black
Ashton, a modern decorative IP54 exterior wall light designed to enhance walls and facades with Hamptons style. This robust light features a die-cast aluminum frame with a UV-resistant polycarbonate diffuser, ensuring durability in various outdoor settings. The integral LED light source provides efficient illumination, with a switchable color temperature of 3000K, 4000K, and 5000K to suit your preferences. Easy to install, Ashton comes with a terminal block and mounting plate.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MLXA34510M, MLXA34510W |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Matt Black, White |
| Length | 110mm |
| Width | 82mm |
| Height | 222mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 10w |
| Voltage | 220-240v |
| Colour Temperature | CCT (3000k / 4000k / 5000k) |
| Lumens | 980lm |
| IP Rating | IP54 |
| CRI | Ra>80 |
Original: $51.40
-65%$51.40
$17.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ashton, a modern decorative IP54 exterior wall light designed to enhance walls and facades with Hamptons style. This robust light features a die-cast aluminum frame with a UV-resistant polycarbonate diffuser, ensuring durability in various outdoor settings. The integral LED light source provides efficient illumination, with a switchable color temperature of 3000K, 4000K, and 5000K to suit your preferences. Easy to install, Ashton comes with a terminal block and mounting plate.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MLXA34510M, MLXA34510W |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Matt Black, White |
| Length | 110mm |
| Width | 82mm |
| Height | 222mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 10w |
| Voltage | 220-240v |
| Colour Temperature | CCT (3000k / 4000k / 5000k) |
| Lumens | 980lm |
| IP Rating | IP54 |
| CRI | Ra>80 |





















