
Pinta CCT LED Step Light Louvered 12v in 316 Stainless Steel Havit Lighting - HV2905T-12V
• Pinta Louvred Step Light
•Stainless Steel 316 Marine Grade
•Tempered Glass
•IP rating: IP65
•Input Voltage: 12v DC
•3 Years Replacement Warranty
Specifications:
• Name: Pinta
• Material: 316 Stainless Steel
• Colour: Stainless Steel
• IP Rating: IP65
• Globe: 2.3w Built in LED
• CRI: >80
• Cable Length: 200mm
• Wiring: Parallel
• Dimmable: No
• Warranty: 2 years replacement
• Input Voltage: 12v DC
• Colour Temperature: 3000k (160lm), 4000k(170lm), 5500k (180lm)
• Beam Angle: 120°
• Diameter: ø100mm
• Height: 52mm
Order Code:
• HV2905T-12V
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV2905T-12V |
| Product Type | Step Light |
| Colour | Stainless Steel |
| Diameter | ø100mm |
| Depth | 52mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 2.3w |
| Voltage | 12v |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Lumens | 160lm-170lm-180lm |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 3 Years |
Original: $112.38
-65%$112.38
$39.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
• Pinta Louvred Step Light
•Stainless Steel 316 Marine Grade
•Tempered Glass
•IP rating: IP65
•Input Voltage: 12v DC
•3 Years Replacement Warranty
Specifications:
• Name: Pinta
• Material: 316 Stainless Steel
• Colour: Stainless Steel
• IP Rating: IP65
• Globe: 2.3w Built in LED
• CRI: >80
• Cable Length: 200mm
• Wiring: Parallel
• Dimmable: No
• Warranty: 2 years replacement
• Input Voltage: 12v DC
• Colour Temperature: 3000k (160lm), 4000k(170lm), 5500k (180lm)
• Beam Angle: 120°
• Diameter: ø100mm
• Height: 52mm
Order Code:
• HV2905T-12V
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV2905T-12V |
| Product Type | Step Light |
| Colour | Stainless Steel |
| Diameter | ø100mm |
| Depth | 52mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 2.3w |
| Voltage | 12v |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Lumens | 160lm-170lm-180lm |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 3 Years |




















