
Aurora Wall Light LED Plaster Cool 3w E14 IP20 Havit Lighting - HV8030C, HV8030W
- High density extra strong plaster
- Super bright white
- Easily painted to match decor
- IP rating: IP20
- Indoor use only
Specifications:
- Order Code: HV8030C,HV8030W
- Brand: Havit Lighting
- Product Name: Aurora
- Category: Wall Light
- Material: Plaster
- Finishes: Super Bright White
- Density: High, extra strong
- Colour: White
- Lamp: LED
- Lamp Base: E14
- Use: Indoor Only
- Light: 1
- Wattage: 3w
- Power: 240V
- Lumens: 240lm, 220lm
- Colour Temp: 6000K, 3000K
- Light Colour: Cool White, Warm White
- IP Rating: IP20
- Overall Height: 285
- Overall Width: 175
- Fitting Width: 100
- Globe: Included
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV8030W, HV8030C |
| Product Type | Indoor Wall Light |
| Colour | White |
| Overall Height | 285mm |
| Overall Width | 175mm |
| Fitting Width | 100mm |
| Material | Plaster |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | E14 |
| Wattage | 3w |
| Voltage | 240v |
| Colour Temperature | 3000k, 6000k |
| Lumens | 220lm, 240lm |
| IP Rating | IP20 |
Original: $169.08
-65%$169.08
$59.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High density extra strong plaster
- Super bright white
- Easily painted to match decor
- IP rating: IP20
- Indoor use only
Specifications:
- Order Code: HV8030C,HV8030W
- Brand: Havit Lighting
- Product Name: Aurora
- Category: Wall Light
- Material: Plaster
- Finishes: Super Bright White
- Density: High, extra strong
- Colour: White
- Lamp: LED
- Lamp Base: E14
- Use: Indoor Only
- Light: 1
- Wattage: 3w
- Power: 240V
- Lumens: 240lm, 220lm
- Colour Temp: 6000K, 3000K
- Light Colour: Cool White, Warm White
- IP Rating: IP20
- Overall Height: 285
- Overall Width: 175
- Fitting Width: 100
- Globe: Included
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV8030W, HV8030C |
| Product Type | Indoor Wall Light |
| Colour | White |
| Overall Height | 285mm |
| Overall Width | 175mm |
| Fitting Width | 100mm |
| Material | Plaster |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | E14 |
| Wattage | 3w |
| Voltage | 240v |
| Colour Temperature | 3000k, 6000k |
| Lumens | 220lm, 240lm |
| IP Rating | IP20 |




















