Domus DECO-13 -TRIO/DALI-Round 13W Dimmable LED Tricolour Tiltable IP44 Downlight - Black/White

Domus DECO-13 -TRIO/DALI-Round 13W Dimmable LED Tricolour Tiltable IP44 Downlight - Black/White
Â
The DECO-13 round tilt black downlight is a 13W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex & plug.
The DECO-13 series has been introduced as a cost effective solution to energy efficient downlights and offers the customer a range of features not offered by others with similar products.
Fully dimmable with most leading, trailing and universal LED dimmers, also available as Dali dimmable. Dimming results may vary
The DECO-13 round tilt downlight is a 13W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with DALI dimmable LED driver with flex & plug.
- DALI Dimmable
- Cutout Diameter: Ă95mm
- 3 Year Replacement Warranty
- High powered 13WLED
- Trio tricolour switchable 3000K/4000K/5700K
Specifications :
| Order Code | DECO-13-TILT-BLK, DECO-13-TILT-WHT |
| Product Family | Deco |
| Colour | Black |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 110MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 95MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 41.5MM |
| Wattage | 13W |
| Lumen Output | 800LM-900LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >80 |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Â
Variants :
| Colour | TRIO | DALI |
| Black | 21045Â | 21668Â |
| White | 20430Â | 21667Â |
Original: $38.48
-65%$38.48
$13.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Â
The DECO-13 round tilt black downlight is a 13W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex & plug.
The DECO-13 series has been introduced as a cost effective solution to energy efficient downlights and offers the customer a range of features not offered by others with similar products.
Fully dimmable with most leading, trailing and universal LED dimmers, also available as Dali dimmable. Dimming results may vary
The DECO-13 round tilt downlight is a 13W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with DALI dimmable LED driver with flex & plug.
- DALI Dimmable
- Cutout Diameter: Ă95mm
- 3 Year Replacement Warranty
- High powered 13WLED
- Trio tricolour switchable 3000K/4000K/5700K
Specifications :
| Order Code | DECO-13-TILT-BLK, DECO-13-TILT-WHT |
| Product Family | Deco |
| Colour | Black |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 110MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 95MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 41.5MM |
| Wattage | 13W |
| Lumen Output | 800LM-900LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >80 |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Â
Variants :
| Colour | TRIO | DALI |
| Black | 21045Â | 21668Â |
| White | 20430Â | 21667Â |






















