Domus DEEP-12 TRIO/DALI Round Deepset 12W Recessed Dimmable LED IP40 Downlight - Black/White

Domus DEEP-12 TRIO/DALI Round Deepset 12W Recessed Dimmable LED IP40 Downlight - Black/White
Anti-glare deep set black 12W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with Led driver and flex/plug, fully dimmable with suitable dimmers.
Also available as Dali dimmable.
The Trio version is CRI90
Anti-glare deep set 12W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with DALI Dimmable Led driver and flex/plug. Tri-Colour switchable.
- DALI Dimmable
- 12W - Cutout Diameter Ø90mm
- Tri-Colour Temperature Options - 3000K/4000K/5000K (Switchable)
- 3 Year Replacement Warranty
Specifications :
| Order Code | DEEP-12-BLK, DEEP-12-WHT |
| Product Family | Deep |
| Colour | Black, White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 60° |
| IP Rating | IP40 |
| Diameter (mm) | 100MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 90MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 94MM |
| Wattage | 12W |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >90 |
| Warranty Period | 5Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Original: $54.89
-65%$54.89
$19.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Anti-glare deep set black 12W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with Led driver and flex/plug, fully dimmable with suitable dimmers.
Also available as Dali dimmable.
The Trio version is CRI90
Anti-glare deep set 12W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with DALI Dimmable Led driver and flex/plug. Tri-Colour switchable.
- DALI Dimmable
- 12W - Cutout Diameter Ø90mm
- Tri-Colour Temperature Options - 3000K/4000K/5000K (Switchable)
- 3 Year Replacement Warranty
Specifications :
| Order Code | DEEP-12-BLK, DEEP-12-WHT |
| Product Family | Deep |
| Colour | Black, White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 60° |
| IP Rating | IP40 |
| Diameter (mm) | 100MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 90MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 94MM |
| Wattage | 12W |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >90 |
| Warranty Period | 5Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |






















