Domus DEEP-10 TRIO/DALI Round Deepset 10W Recessed Dimmable LED IP40 Downlight - Black/White

Domus DEEP-10 TRIO/DALI Round Deepset 10W Recessed Dimmable LED IP40 Downlight - Black/White
Â
Anti-glare deep set black 10W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with Led driver and flex/plug, fully dimmable with suitable dimmers.
Also available as Dali dimmable.
The Trio version is CRI90Anti-glare deep set 10W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with DALI Dimmable Led driver and flex/plug. Tri-Colour switchable.
- DALI Dimmable
- 10W - Cutout Diameter Ă75mm
- Tri-Colour Temperature Options - 3000K/4000K/5000K (Switchable)
- 3 Year Replacement Warranty
Specifications :
| Order Code | DEEP-10-BLK, DEEP-10-WHT |
| Product Family | Deep |
| Colour | Black, White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 36° |
| IP Rating | IP40 |
| Diameter (mm) | 85MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 75MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 81MM |
| Wattage | 10W |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >80 |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Â
Variants :
| Colour | TRIO | DALI |
| Black | 21729Â | 21733Â |
| White | 21730Â | 21734Â |
Original: $53.47
-65%$53.47
$18.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Â
Anti-glare deep set black 10W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with Led driver and flex/plug, fully dimmable with suitable dimmers.
Also available as Dali dimmable.
The Trio version is CRI90Anti-glare deep set 10W LED recessed adjustable downlight with COB chip and reflector. Comes complete with DALI Dimmable Led driver and flex/plug. Tri-Colour switchable.
- DALI Dimmable
- 10W - Cutout Diameter Ă75mm
- Tri-Colour Temperature Options - 3000K/4000K/5000K (Switchable)
- 3 Year Replacement Warranty
Specifications :
| Order Code | DEEP-10-BLK, DEEP-10-WHT |
| Product Family | Deep |
| Colour | Black, White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 36° |
| IP Rating | IP40 |
| Diameter (mm) | 85MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 75MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 81MM |
| Wattage | 10W |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >80 |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Â
Variants :
| Colour | TRIO | DALI |
| Black | 21729Â | 21733Â |
| White | 21730Â | 21734Â |






















