Domus DECO-8 TRIO/DALI Round 8W Dimmable LED Tricolour IP44 Downlight - Black/White/Aluminium

Domus DECO-8 TRIO/DALI Round 8W Dimmable LED Tricolour IP44 Downlight - Black/White/Aluminium
The DECO-8 round aluminium downlight is a 8W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex & plug.
The DECO-8 series has been introduced as a cost effective solution to energy efficient downlights and offers the customer a range of features not offered by others with similar products.
Fully dimmable with most leading, trailing and universal LED dimmer, also available as Dali dimmable. Dimming may very.
The DECO-8 round LED downlight is an 8W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with DALI dimmable LED driver with flex & plug.
- DALI Dimmable
- Cutout Diameter: Ø70-75mm
- 3 Year Replacement Warranty
- High powered 8w LED
- Trio Tricolour switchable 3000k/4000k/5700k
Specifications :
| Order Code | DECO-8-BLK, DECO-8-WHT, DECO-8-ALU |
| Product Family | Deco |
| Colour | Black, White, Aluminium |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 85MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 70-75MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 39.5MM |
| Wattage | 8W |
| Lumen Output | 700LM-800LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >80 |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Variants :
| Colour | TRIO | DALI |
| Black | 20411 | 21586 |
| White | 20410 | 21585 |
| Alluminium | 20412 | 21587 |
Original: $27.77
-65%$27.77
$9.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The DECO-8 round aluminium downlight is a 8W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex & plug.
The DECO-8 series has been introduced as a cost effective solution to energy efficient downlights and offers the customer a range of features not offered by others with similar products.
Fully dimmable with most leading, trailing and universal LED dimmer, also available as Dali dimmable. Dimming may very.
The DECO-8 round LED downlight is an 8W LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with DALI dimmable LED driver with flex & plug.
- DALI Dimmable
- Cutout Diameter: Ø70-75mm
- 3 Year Replacement Warranty
- High powered 8w LED
- Trio Tricolour switchable 3000k/4000k/5700k
Specifications :
| Order Code | DECO-8-BLK, DECO-8-WHT, DECO-8-ALU |
| Product Family | Deco |
| Colour | Black, White, Aluminium |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 85MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 70-75MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 39.5MM |
| Wattage | 8W |
| Lumen Output | 700LM-800LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| CRI | >80 |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Variants :
| Colour | TRIO | DALI |
| Black | 20411 | 21586 |
| White | 20410 | 21585 |
| Alluminium | 20412 | 21587 |






















