
Domus DEEP-9 TRIO Round 9W Recessed Dimmable LED Tricolour IP54 Downlight - White
Anti-glare deep set 9W LED recessed fixed downlight with SMD LED chips and optical lens. Comes complete with LED driver and flex & plug, fully dimmable with suitable dimmers. Now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the downlight with a dip switch at the back of the fitting.
- Cutout Diameter: Ø90mm
- Fully dimmable with most Leading, Trailing and Universal LED Dimmers
- Available in 3000K Warm White, 4000K Neutral White or 5000K Cool White (TRIO - Tri-colour switchable)
- Complete with Driver, Flex and Plug
- White PC Fascia trim
- 3 Year Replacement Warranty
Specifications :
| Order Code | DEEP-9-WHT |
| Product Family | Deep |
| Colour | White |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 60° |
| IP Rating | 54 |
| Diameter (mm) | 100MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 88MM-90MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 60MM |
| Wattage | 9W |
| Lumen Output | 785LM-865LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
Original: $28.48
-65%$28.48
$9.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Anti-glare deep set 9W LED recessed fixed downlight with SMD LED chips and optical lens. Comes complete with LED driver and flex & plug, fully dimmable with suitable dimmers. Now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the downlight with a dip switch at the back of the fitting.
- Cutout Diameter: Ø90mm
- Fully dimmable with most Leading, Trailing and Universal LED Dimmers
- Available in 3000K Warm White, 4000K Neutral White or 5000K Cool White (TRIO - Tri-colour switchable)
- Complete with Driver, Flex and Plug
- White PC Fascia trim
- 3 Year Replacement Warranty
Specifications :
| Order Code | DEEP-9-WHT |
| Product Family | Deep |
| Colour | White |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 60° |
| IP Rating | 54 |
| Diameter (mm) | 100MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 88MM-90MM |
| Cut-out Size Depth (mm) | 60MM |
| Wattage | 9W |
| Lumen Output | 785LM-865LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Recessed |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |
| Warranty Type | Replacement |
| DALI Category | DALI Downlights |






















