
Domus SOLAR - 15W/25W/35W Round Tricolour Slimline Switchable IP44 LED Ceiling Light
SOLAR-200/300/400 surface mounted LED ceiling lights feature a simple, round and unobtrusive design while providing a 120° beam of uniform light-output through the use of high intensity SMDs (Surface Mounted Diodes). The SOLAR-200/300/400 is constructed from polycarbonate and rated at IP54, making it ideal for usage in damp locations and in dwellings located close to coastal areas. SOLAR-200/300/400 comes complete with driver, (fully dimmable with most leading, trailing and universal LED dimmers) have a lifetime of 40,000 hours and are backed by a Three Year Replacement Warranty for peace of mind. Now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the ceiling light with a dip switch at the back of the fitting.
This item is NOT a Solar powered light.
- Available in Black and White finish
- Fully mains dimmable with most LED leading, trailing and universal dimmers
- 3 Year replacement warranty
Specifications :
| Order Code |
SOLAR-200-RND-BLK SOLAR-200-RND-WHT SOLAR-300-RND-BLK SOLAR-300-RND-WHT SOLAR-400-RND-BLK SOLAR-400-RND-WHT |
| Product Family | Solar |
| Colour | Black, White |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP54 |
| Diameter (mm) | 200MM, 300MM, 400MM |
| Height (mm) | 48MM |
| Wattage | 15W, 25W, 35W |
| Lumen Output | 1230LM |
| Input Voltage | 240V |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Variants :
| Colour | 15W | 25W | 35W |
| Black | 20939 | 20941 | 20943 |
| White | 20938 | 20940 | 20942 |
Original: $72.02
-65%$72.02
$25.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SOLAR-200/300/400 surface mounted LED ceiling lights feature a simple, round and unobtrusive design while providing a 120° beam of uniform light-output through the use of high intensity SMDs (Surface Mounted Diodes). The SOLAR-200/300/400 is constructed from polycarbonate and rated at IP54, making it ideal for usage in damp locations and in dwellings located close to coastal areas. SOLAR-200/300/400 comes complete with driver, (fully dimmable with most leading, trailing and universal LED dimmers) have a lifetime of 40,000 hours and are backed by a Three Year Replacement Warranty for peace of mind. Now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the ceiling light with a dip switch at the back of the fitting.
This item is NOT a Solar powered light.
- Available in Black and White finish
- Fully mains dimmable with most LED leading, trailing and universal dimmers
- 3 Year replacement warranty
Specifications :
| Order Code |
SOLAR-200-RND-BLK SOLAR-200-RND-WHT SOLAR-300-RND-BLK SOLAR-300-RND-WHT SOLAR-400-RND-BLK SOLAR-400-RND-WHT |
| Product Family | Solar |
| Colour | Black, White |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP54 |
| Diameter (mm) | 200MM, 300MM, 400MM |
| Height (mm) | 48MM |
| Wattage | 15W, 25W, 35W |
| Lumen Output | 1230LM |
| Input Voltage | 240V |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Variants :
| Colour | 15W | 25W | 35W |
| Black | 20939 | 20941 | 20943 |
| White | 20938 | 20940 | 20942 |
























